Rozwój Poprzez Paradoksy: Część Druga

Iwona Kubis

Rozwój osobisty obrósł ostatnimi laty prawdziwą legendą. Trudno znaleźć obecnie trenera czy coacha, który nie zaproponuje nam swoich usług w tej dziedzinie. Zastanówmy się zatem, czy te wszystkie złote obietnice, składane nam przez trenerów rozwoju znajdą pokrycie w rzeczywistości.

Rozwój Osobisty nie tylko osobisty

Jak to możliwe? Przecież sama nazwa mówi, że ma być właśnie osobisty. Ale Rozwój przez Paradoksy właśnie zakłada nietypowe podejście do tematu!

Rozwijasz się osobiście – rozwijając się społecznie, rodzinnie, zawodowo, a nawet na poziomie narodowym czy ogólnoludzkim.
Rozwój Osobisty od wielu już lat jest bardzo popularny, powszechny, wspierany, żeby nie rzec – modny. Szkolenia z „umiejętności osobistych”, „potrzeba rozwoju osobistego”, „doskonalenie poprzez rozwój osobisty” – sformułowania i tytuły można by długo wymieniać. W Internecie znaleźć można nawet informacje o tym jak stać się lepszym człowiekiem „w 7 dni” albo zastosować „5 prostych trików” by być lepszym człowiekiem! Doszliśmy nawet do tego, że w dobrym tonie jest praktykować rozwój osobisty, a jeśli tego nie robisz to nie idziesz z postępem. Ale rozwój wymaga czasu  i wysiłku.
To nie jest sztuczka krótkookresowa.

Doszliśmy nawet do tego, że w dobrym tonie jest praktykować rozwój osobisty, a jeśli tego nie robisz to nie idziesz z postępem. Ale rozwój wymaga czasu  i wysiłku.To nie jest sztuczka krótkookresowa.

Już bardziej do mnie przemawia strona, którą znalazłam na Facebooku „1001 sposobów, by stać się lepszym człowiekiem” … przynajmniej trzeba włożyć jakiś wysiłek w przeczytanie tego tysiąca sposobów. Żyjemy szybko, chcemy szybko działać i mieć szybkie efekty. Mamy nowe technologie i chcemy z nich korzystać. Ale przecież człowiek nie  dorasta do formy dojrzałej w 7 dni. Nawet 7 lat to za mało.. Niektórzy twierdzą, że i 70 nie wystarcza.

Egoizm rozwojowy

To prawda,  rozwijasz się przede wszystkim dla Siebie.

Ale żyjemy też wśród innych, a czasami nawet dla innych ludzi. Dlatego nie sposób oddzielić rozwoju samego siebie od moich relacji z innymi, społecznego funkcjonowania, istnienia w kontekście środowiska zawodowego czy „na łonie rodziny”. Ale, czy to w porządku, ze tak tylko „ja” i „ja” mój rozwój, moje pragnienia. Wszystko zależy od granic i intencji.

  • Czy rozwijasz się, by Tobie było lepiej i przez to innym z Tobą było lepiej? (intencja i granice)
  • Czy rozwijasz się, by być Lepszym Sobą, czy żeby zaimponować innym (intencja)
  • Czy rozwijasz się na jednym polu (obszarze) czy chcesz rozwoju od razu we wszystkich obszarach Twojego życia? (granice)

Jeśli – zmieniając siebie chcesz mieć lepsze relacje z innymi (ale i z samym sobą) to jest OK.

Jeśli rozwijając siebie – przy okazji pomagasz rozwijać się innym, to też w porządku.

Jeśli chcesz zmieniać siebie by lepiej funkcjonować w Twoim środowisku (każdym jego rodzaju) – to dobrze.

A, że trzeba zacząć od siebie – bo innej drogi nie ma – to jest chronologia rozwojowa.

Zacznij od Siebie

Zrób jeden mały (albo duży) krok codziennie na rzecz Twojego Rozwoju. Jaki krok zrobisz jutro?

  1. Dla kogo chcesz się rozwijać?
  2. Dlaczego chcesz się rozwijać?
  3. Od kiedy chcesz się rozwijać?
  4. Jak długo?

 

Iwona Kubis

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *